Klíma kültéri egység: kell-e hozzá engedély?

A klíma telepítés szabályai meglehetősen szigorúak Magyarországon. Amennyiben engedély nélkül vágunk bele a dologba, akkor akár le is szereltethetik a kültéri egységet.

Klíma kültéri egység: kell-e hozzá engedély?

A klíma telepítés szabályai meglehetősen szigorúak Magyarországon. Amennyiben engedély nélkül vágunk bele a dologba, akkor akár le is szereltethetik a kültéri egységet. Bár az engedélyek beszerzése némi időt vesz igénybe, a jó hír az, hogy egyáltalán nem kerülnek megfizethetetlen összegbe.

Komoly kockázata van a klíma engedély nélküli felszerelésének

A jelenlegi jogszabályok értelmében amennyiben engedélyköteles lenne a kültéri egység felszerelése, ám erre ügyet sem vetünk, súlyos bírságot kockáztatunk. A bírság az aktuális jogszabály szerint 260 ezer forint, ami többszöröse lehet a klímaszerelés árának.

Ha nem rendelkezünk a megfelelő engedélyekkel, akkor a helyi önkormányzat egy helyszíni ellenőrzés során le is szereltetheti a klímákat. Jellemzően a városkép elcsúfítása, utcakép rontás és az épület károsítása szerepel az okok között. 2006-tól kezdődően az új építésű ingatlanok esetén az építési engedélyek mellé kötelező becsatolni a klimatizálási tervet is.

Amennyiben légkondicionálót szeretnénk felszerelni, akkor elsősorban arra érdemes törekednünk, hogy ne az utcafronti falra kerüljön a klíma kültéri egysége. Ha utcafronti erkélyünk van, akkor jobb megoldás, ha annak takarásába kerül, de hogy kapunk-e büntetést engedély hiányában, az a többi lakón is múlhat.

Ha a klíma kondenzvíz nem csöpög hozzájuk, akkor jó eséllyel megúszhatjuk a büntetést vagy a leszereltetést. Azzal viszont számolni kell, hogy ha közterületre csöpög a kondenzvíz, az bírságot vonhat maga után. Érdemes tudni, hogy a csepegő kondenzvíz sok esetben károsíthatja a vakolatot és a festéket is.

Tényleg mindenkit megbüntetnek, aki nem rendelkezik engedéllyel?

Az önkormányzatoknak általában nincs elég emberük ahhoz, hogy rendszeresen azt vizsgálják, vajon szabályosan van-e bekötve a klíma a település egyik vagy másik utcájában. Éppen ezért viszonylag alacsony a kockázata annak, hogy felszólítsanak minket arra, hogy leszereljük az engedély nélkül felszerelt légkondicionáló berendezés kültéri egységét.

Időnként azonban lehet hallani ilyen esetekről. Legutóbb Budapest IX. kerületében helyezte kilátásba az önkormányzat, hogy több ezer klímatulajdonos ellen indít eljárást.

Aki tehát maximális nyugalomban szeretné álomra hajtani a fejét, annak érdemes beszerezni a klíma telepítéséhez szükséges engedélyeket. Különösképpen akkor javasolt így tenni, ha a kültéri egységet a homlokzatra szeretnénk elhelyezni, ahol igencsak szem előtt van.

Az engedély megszerzésének lépései

A kültéri egység homlokzatra való helyezéséhez már a legtöbb esetben kell építési engedély. Ehhez feltétlenül szükség lesz egy építész tervre is, amit majd be kell mutatnunk.

Egy ilyen komplett engedélyezési eljárás összköltsége 50-60 ezer forint környékén mozog. Az, hogy mennyi idő alatt zajlik le ez az engedélyezési eljárás, településenként és önkormányzatonként eltérő lehet.

Mi a helyzet, ha olyan ingatlanba költözünk, ahol van már klíma?

A tapasztalatok szerint a kihelyezett kültéri egységek mintegy 98 százalékának nincsen engedélye. Ha tehát egy használt ingatlant vásárolunk, akkor jó esélye van annak, hogy az előző tulajdonos, aki a légkondicionálót felszereltette, nem kért hozzá engedélyt.

Jó hír azonban, hogy 1997 óta az építési engedély nélkül telepített berendezésekre lehet fennmaradási engedélyt kérni az építésügyi hatóságoknál. Bizonytalan esetben célszerű az engedélyért folyamodni, hiszen így elkerülhetők a későbbi bonyodalmak.

A műemléképületek homlokzatára nem lehet engedély nélkül klímát szerelni, ám a klímavásárlók általában nincsenek tisztában ezzel a jogszabállyal. A tervdokumentáció mellett elektromos közműnyilatkozat és illetékbélyeg is szükséges az ügy intézéséhez.

Jobb, ha a szabályok szerint járunk el, és nem a szerencsére bízzuk a dolgot

Sokkal jobb és észszerűbb, ha betartjuk a klíma telepítés szabályait csak az engedélyek birtokában látunk neki a berendezés telepítésének. Ez fokozottan igaz arra az esetre, ha eleve egy drágább légkondicionáló mellett tesszük le a voksunkat.

A megfizethető árú engedélyeztetési eljárás után már nyugodtan használjuk a készülékünket, és egyáltalán nem kell azzal számolnunk, hogy bírságot kapunk vagy esetleg teljesen leszereltetik a klímaberendezést.

Költözéskor ugyan egyszerűbbnek tűnhet a szőnyeg alá söpörni a problémát, és nem foglalkozni azzal, hogy van-e engedély az esetleg már korábban felszerelt kültéri egységre. Azt ugyanakkor tudni kell, hogy minket nem mentesít a felelősség alól az, ha az előző tulajdonos e tekintetben nem a szabályok szerint járt el.

Megfontolandó tanácsok a jó szomszédi viszony megőrzése érdekében

Általában nem szerencsés, ha a klíma közvetlenül a szomszéd felé néz. Ennek kapcsán ugyan nincs központi szabályozás, ugyanakkor elkerülhetők a viták, ha nem kerül az eszköz a szomszéd látókörébe sem.

Amennyiben ugyanis a szomszédunk úgy ítéli meg, hogy az életminősége a klíma zaja miatt romlott, akkor jogában áll birtokháborítási eljárást indítani. A jegyző ennek következtében elrendelheti a kültéri egység áthelyezését, ami jelentős kiadást vonhat maga után.

Dühös szomszéd szabálytalanul telepített klíma miatt

Mit mond a jogszabály a klíma telepítés szabályai kapcsán?

A törvények és kormányrendeletek egyértelműen fogalmaznak a klímák telepítése kapcsán.

  • A 253/1997. (XII.20.) kormányrendelet tartalmazza, milyen szempontok szerint kell a berendezések elhelyezését engedélyezni.
  • A 46/1997.(XII.29.) KTM rendelet az építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról határozza meg az engedély alapján végezhető tevékenységeket, és az engedélyezi eljárások rendjét a fennmaradásról és a bejelentésről (a rendelet megtekintéséhez be kell lépni).
  • A 245/2006.(XII.5.) kormányrendelet az építésügyi bírság megállapítását szabályozza részletesen. Mekkora a kiszabható bírság, milyen módon szabható ki. A bírság az építtetőt terheli minden esetben. Ha szakemberek végezték a telepítést, akkor ők is felelősségre vonhatóak.
  • Az 1997. évi LXXVIII. törvény az általános követelményeket határozza meg az épített környezet alakításáról.

Ezekkel az alapvető törvényekkel érdemes tisztában lenni, ha klíma telepítésre adjuk fejünket.

Segítségre van szüksége?

Segítségre van szüksége?

Vállalkozásunk kizárólag helyszíni felmérés után ad konkrét árajánlatot, mivel ingatlanonként és megrendelőnként más feltételeknek kell megfelelnie.

Bernáth András
Bernáth András

Klímaszerelő mester

Kapcsolódó cikkek

Kapcsolatfelvétel

Vállalkozásunk kizárólag helyszíni felmérés után ad konkrét árajánlatot, mivel ingatlanonként és megrendelőnként más feltételeknek kell megfelelnie.

A következő adatok megadásával segítheti az ajánlattételt:

  • Helyileg hol található az ingatlan? Helyileg hol található az ingatlan?
  • Mekkora a kezelendő tér (négyzetméterben)? Mekkora a kezelendő tér (négyzetméterben)?
  • Csak hűtésre vagy fűtésre is szeretné használni a berendezést? Csak hűtésre vagy fűtésre is szeretné használni a berendezést?
  • Mikor lenne esedékes a helyszíni felmérés, illetve szerelés? Mikor lenne esedékes a helyszíni felmérés, illetve szerelés?
  • Van-e kinézett készülék? Van-e kinézett készülék?

Bernáth András
Bernáth András

Klímaszerelő mester

Ajánlatkérés